2011. február 28., hétfő

Mekkora luxus?

Hány fürdőszoba és wc kell két hálószobára?
Miért van az az érzésem, hogy nagyon elavult gondolat, hogy csak egyet - egyet tervezünk belőle? Kitaláltam, hogy volna hely még egy wcnek és egy zuhanynak a háztartási helyiség végén. Igaz, akkor ott elveszítem a kamrát. A Ház Ura reméli, hogy házi készítésű sonkák és szalámik fognak lógni a kamrában, ezért  nem annyira rajong a második fürdőszoba gondolatáért, ugyanakkor zuhanyfülkét szeretne. Valószínűleg a teljes felújítás árához képest nem sok plusz pénz lenne egy aprócska zuhany fülke és wc csésze és egy mosdó felszerelése, és a lakás komfortfokozatán sokat javítana. 
Nahát, lassan meggyőzöm magam... 
Az árának mindenesetre utánanézek.

2011. február 27., vasárnap

Folyó ügyek 2

Szerintem a régi wc jó lenne úgy ahogy van. Fehér a csempe a falon, valamilyen márvány mintájú csempe van a padlón, a wc csésze is rendben volna egy új ülőkével. De sajnos az öblítés elég kőkorszaki. Nem, nem vödörrel esővizet e kertből, bár az legalább környezetbarát lenne. Csak az a hagyományos, plafon közelében tartály, madzag meghúzására minden vizet kiengedő rendszer, még a nevét sem tudom. Leviszi amit le kell, csak túl sok vizet használ érzésem szerint.
És úgysem maradhat, mert a vízvezeték mozgatása miatt valószínűleg szétverettetik, és egyébként is fura lenne nem felújítani, ha minden más újul. Valamint van ott az az egy rétegű, lighthoffra néző ablakocska, ami tetszik, de lehet hogy mennie kell. 


Szóval szétverettetik, mert az új konyhába kellene víz. A konyha fal, kb háttal van a wc falával, de egy lighthof van közöttük. A lakásban két vízóra és két csatorna van. Legalábbis úgy tűnik most :) Meleg vizet is kellene varázsolni, méghozzá trükkösen, mert egyenlőre (néhány éves átfolyós gázégős vízmelegítőnk van) ha kinyitjuk a konyhai csapot, amikor a másik a zuhany alatt van, akkor a másik sikít. Nem mondon, hogy nem összehangolható, de azért jobb lenne ha nem kellene erre is figyelni. Elektromos átfolyós vizmelegítő vagy mini bojler a konyhába?


Tanácsok, esetleg?





2011. február 25., péntek

Szekrény / gardrób szoba

Szeretnék egy gardrób helyiséget kialakítani abban a szobában, amit hálószobának szeretnénk használni. Jelenleg egy ajtó van a szoba és a fürdőszoba között, de azt meg fogjuk szüntetni, hogy ne legyen a fürdőszobának két bejárata. Nem túl logikus, hogy a helyiség egyik sarka, és (kb az egész alapterület negyede) gyakorlatilag átjáró. És ha két külön bejáratú hálószoba lesz végre, akkor egyébként is fura lenne, hogy az egyikből nyílik a fürdőszoba.


Elkalandozom. Szóval szekrény. Ha már nem lesz ajtó a szoba rövidebb falán (3m) lehetne ott szekrény. Alaphangon 300 e körül láttam akkora méreteket, és még csak nem is annyira jó. Legnagyobb baj, hogy a modern bútorok furcsán festenek a lakás arányaival. A szekrény kb 230-240 cm, a belmagasság pedig 330. Tehát csináltatni kellene, hogy használja ki a teljes magasságot.
Aztán azt gondoltam, hogy lehetne inkább gardrób helyiség, és akkor csak egy gipszkaron vagy itong falat kell építeni, és az valami olcsóbb polcrendszerrel együtt csak nem kerül annyiba. 120 vagy akár 150 cm is lejöhet a szoba hosszából, és még mindig elég nagy lesz az ágynak, íróasztalnak.
Meglátjuk, majd utánanézek a  gipszkaron / itong falnak, és kiderül, hogy 3mx3.30m drágább mint a szekrény, és nem bírja el a polcrendszert :)

2011. február 23., szerda

A hely, ahol a piszkos dolgok történnek

Valaha régen au-pairkodtam két családnál,  és mindkét otthonban volt háztartási helyiség. Mosógép, szárítógép, tisztítószerek, esetleg kazán, gumicsizmák. Semmi extra, de milyen hasznos. 
Amikor felvetettem, hogy a konyhát át kellene helyezni, hogy a lakásnak ésszerűbb beosztása legyen, felmerült a kérdés, hogy mi legyen a mostani konyhával. Először arra gondoltunk, hogy kibontjuk a falat, és hozzá csapjuk a mellette lévő szobához. De az a szoba már így is megfelelő méretű, viszont tároló helyiségre szükség van. És akkor már jó lenne száműzni a mosógépet is ide, hogy ne a fürdőszobában foglalja a helyet, valamint egy fregoli is jó lenne.  Meg polcok, meg valami kamra szerűség, mert a konyhában nem lesz elég tárolóhely.
Most éppen azon lobbizok, hogy a mosogató és gáztűzhely, amit most használunk, maradjon ott, és akkor nem kell majd pl sáros csizmákat a fürdőszobában tisztogatni, és nem lesz az egész lakás nagyon büdös, ha curry-t főzünk.


Tanácsok, esetleg?

2011. február 22., kedd

Újra parketta

Parkettás jött, látott és azt mondta, hogy ezt a parkettát nem érdemes visszarakni.
Megbontottuk két helyen, ahol már egyébként is laza volt. Az egyik helyen kb 4-5mm volt a csap?horony? (van ilyen szó?) felett, a másikon meg volt vagy 7-8mm. Az első mint alapján a mester kinyilatkoztatta, hogy nem érdemes visszarakni, mert nem lehetne már többször lecsiszolni. Márpedig ez lenne a csaphornyos parketta lényege, hogy többször felújítható. Egyébként hiszek neki, csak mi van, ha az az egy darab volt ilyen vékony, és a többi mind vastag?! Persze ez csak akkor fog véglegesen eldőlni, ha felszedjük mindenhol. Addig is a parkettás ír egy árajánlatot új parkettára... Én pedig ráveszem magam, hogy felhívjam a másik két versenyzőt.

2011. február 21., hétfő

Csempe

Voltunk csempéket nézegetni. Itt, mert ez a név jutott eszembe, és mert úgyis arra jártunk. Amikor említettem a szüleimnek, Anyu kicsit a hülye-vagy-lányom nézésével méregetett. Most hogy magyarázzam meg, hogy pont az ő cirka 25 éve elkevert csempéje miatt ismerős a név? (Semmi izgi, csak más színt kaptak anno, mint amit rendeltek, és mivel akkoriban ha építkeztél, örültél ha valamit kaptál egyáltalán, beépítették így is). Mindenesetre jót derültem a márkabolt kiírásán, hogy a csempe amit megveszel, eltérhet a kiválasztott árnyalattól. 
Ennek ellenére, mivel volt ami tetszett: beige Luxor, (vízszintesen fektetve), és nem tűnik sokkal horrorabbnak az ár, mint máshol, lehet hogy befutók lesznek. 
Vagy majd elmegyünk burkolás előtt valami nagy barkácsáruházba, és megvesszük a legolcsóbbat. Volt már ilyen. Igaz, hogy a burkoló aki azt felrakta állította, hogy nem szabályos négyszög alakúak ezek az olcsó csempék, meg még csak nem is teljesen sík felületűek, de ő szegény permanensen részeg volt, úgyhogy nem tuti az infó.


Mindenesetre még keresek világoszöld kicsi kockákat (nem mozaikot, inkább olyan 10x10-es méretet) a konyhába. Nem kell rá fazék, meg alma és egyéb minták. Kivéve ha a vásárlás pillanatában majd úgy gondolom, hogy mégis jól néz ki. :P
Vagy a fényes fehéret szeretném a konyhába?
És megy-e a nyír furnér fürdőszoba bútor a beige csempéhez? Mert szerintem nem. Mondjuk az a bézs is inkább sárga volt, de mint tudjuk, eltérhet a minta...

2011. február 20., vasárnap

Szakik

Olyan családból származom, amelyik épített és felújított házakat az elmúlt 30-40 év során. Nem professzionálisan, csak amolyan magyaros módon, mert muszáj volt, ha az ember lakni akart valami tisztességesebb helyen, és nem volt pénze a mesterekre. 


Eredetileg vályog házat szerettem volna építeni, a saját kicsi kacsóimmal. Mostanában ezt nem látom annyira megvalósulni, nincs egy szabad nyaram, és 10-15 extra szabad munkásom (meg pénzem fizetni őket), hogy ilyet játszunk. Nem vicces, hogy a vályog ház lett a drágább opció?!


Mindenesetre mi nem vagyunk tapasztalt felújítók, és még festegettem fát szedtem szét mosogató lefolyót, de nagyjából itt ki is merülnek a tapasztalataim. A Ház Ura pedig fennen hirdeti, hogy szivesen lever csempét, falat és egyebet, de visszarakásukra, és egyéb pepecselős munkákra nem alkalmas.


Van egy listánk a dolgokról amiket meg kellene tenni a lakásban, és vannak árak, hogy mi mennyibe kerülhet, szakmunkával. Az egyszerű megoldás az lenne, hogy majd a szakik megoldják, beszerzik a megfelelő anyagokat, átvágnak alaposan, mi meg sírva perkálunk. Csak akkora hegy pénzünk nincsen.
De időnk sincs elég, és  kocsink sincs, hogy beszerzőkörutakon keresgéljük a tökéletes / legolcsóbb megoldást, majd idehordjuk és felcuccoljuk...
Persze a válasz az, hogy akkor ne csináljam, nem kötelező...


Szivesen résztvennék az építésben is, elég ügyes kezű és alapos volnék, és mivel a munkámban ezt egyáltalán nem használom ki, jól is esne talán.
Egyébként abban sem bízom, hogy a szakik úgy csinálják meg, ahogy én akarom, a tapasztalat inkább azt mutatja, hogy komolyan felügyelni kell, hogy olyan legyen amilyet szeretnénk. Akkor meg akár már csinálhatnánk mi is.


Tanácsok, esetleg?

2011. február 19., szombat

Az ikejáról

Imádom amikor külföldi blogokban arról áradoznak, hogy az ikeja milyen olcsó. Nekünk éppen csak az "ezt még megengedhetjük magunknak" kategória, nincs benne semmi olcsó.
De nem ezért tervezek tőlük vásárolni konyhát és fürdőszobát, hanem mert praktikus (meg imádok vele legózni).
Tudom, hogy tömegtermék, de csak ez annyira nem zavar. Szívesen használok elemeket tőlük, az összhatás úgysem lesz ikejás. Hogy is mondjam: bármennyire teszik is esetleg egy ikejás kép, soha nem tenném ki az otthonomban, de az nem zavar, hogy másnak is ilyen szekrénye / vázája / bigyója van.
Szeretem a tervező programjaikat, és hogy a katalógusban jól lehet keresgélni, inspirálódni.
Nincs energiám még ezer helyet megnézni, árajánlatokat kérni, mintákat nézegetni, újratervezni. Aztán ki tudja milyen lesz a valóságban.
Persze az ikeját kis ki tudja, ha én rakom össze, de legalább akkor én b@sztam el.
A hálószoba bútorunk is tőlük van, de nem vált be igazán. Az ágy pl. néha leszakad. Alattam, és kösz a kérdést, csak ülök a szélén, semmi extra. Kicsit sértő :) A szekrények pedig kicsik. Vagy sok holmim van. Mondjuk erre fel kicsit idióta döntés amit tervezek, de meg tudom magyarázni. Majd most jobban választunk.


Tanácsok, esetleg?

2011. február 18., péntek

Nem Aladin lámpácskája

Mivel nem tervezünk semmi nagyon extrát világítás terén (sem), a legtöbb helyiségben elég egyszerű lesz: középen valami csillár-szerűség, és a szükséges számú kisebb lámpa. A fejtörést az amerikai konyha megtervezése okozza. A legfontosabb a praktikus világítás a konyha oldalra. Ez részben pultra irányított spotlámpákból állna, szekrény alá szerelve, de kellene valami a konyhasziget (valami asztal leginkább, majd amire marad pénz) fölé is. Szintén kellene valami az étkező asztal fölé, és valami a kanapé fölé. Az egész helyiség kevesebb mint 30 m2, és legalább 3 plafonról függő  világítótestet tervezek bele. Most csak egy van középen, de azon 6 kar. 
Elvben a leglogikusabb a plafonba épített spotlámpa sorozat lenne, de nekem nagyon nem tetszik. 

A konyha részen világítását eredetileg ilyennek képzeltem:
 IKEA, TIDIG

De most azt gondolom, hogy kicsit fura lenne fent a plafonon, vagy 170 centivel a fejem felett. Valami lógós kellene oda is. 
Ugyanbból a szériából van lógós, (én 6 lámpácskával szeretném).


szintén IKEA, TIDIG


Az étkező asztal fölött valószínű egy régi lámpa lesz , vagy ha nagyon bevadulok, akkor valami ilyesmi:

Elnézést, nem emlékszem már hogy honnan inspirálódtam.
Vagy ilyen, ha sikerül meggyőzni valakit, hogy csináljon nekem néhányat, mondjuk régi unikumos üvegekből egy sort:


Elnézést, nem emlékszem már hogy honnan inspirálódtam.
És még kell lámpa a nappali részbe is, de mivel azt én szeretném elkészíteni, arról majd később. 


Ui, a Ház Ura szerint nem kellene túlcifrázni, és maradjon az egy nagyobb lámpa középen, mivel a "konyhasziget" asztal majdnem az alatt lenne. Elismerem van némi igazság a szavaiban... De majd készítek egy méretarányos rajzot a dologról, aztán meglátjuk.
A meccs második felvonása később következik.

2011. február 17., csütörtök

Van remény

Körbeérdeklődtem ismerősöktől, és már kaptam is egy telefonszámot: Egy parkettás, aki szokott régi parkettát visszarakni!!!
És van két másik szám / parkettás is, akiket szintén meg kellene kérdezni. 
Egyes számú parkettással már beszéltünk is, és valami fog történni jövő hétfőn, ha jól emlékszem megbeszéljük, hogy mikor jön megnézni, ha rosszul, akkor már hétfőn jön megnézni.
Kérdések:
  • felszedhetjük mi (költségcsökkentés), vagy neki kell felszedni, ha azt akarjuk, hogy visszarakja?
  • hogy javítja ki, ami alatta van?
  • berakhatjuk-e a fűtés vizét és az áram vezetékeket a padló alá, hogy ne kelljen a falon/falban menniük?
  • mennyi a parketta-veszteség, ha újra kell szabogatnia, és kijavítania?
  • és a legnagyobb: lehet-e parketta a konyhában?

Izgalmas!

2011. február 15., kedd

Kéne

I Am Momma, Hear Me Roar blogján találtam múlt héten a következőn linket:  OffTheWallExpression , mindenféle jópofa fal-marticákat árul, a következőek a kedvenceim:

Szerintem fantasztikusak. Nagyon jók lennének a majdani konyhánkba egyszer, mert olyan érzésem van, hogy egyenlőre túl nőies (a fejemben), mert a Ház Ura nem nagyon szól bele a dolgokba. Viszot az ő geeky ízléséhez mennének ezek a dekorációk.
Rendelni nem fogok, de nagyon töröm a fejem a házi kivitelezésen.
Hogy tetszik?

2011. február 14., hétfő

Anyunak van

Bármi is az, Anyunak tuti van, bár sokszor nem tudja, hogy vajon hol, de mondjuk érthető is, hiszen annyi holmi közt...
Van például néhány ajtaja. Szép régi fa ajtók, nem ócska farostlemez, mint amit most lehet kapni. A legtöbb a szomszédoktól van, rá testálták amikor felújították a házukat. Az egyik valami szervezési malőr folytán kikerült a hátsókertbe, és egy nyáron át sütötte a nap (bár lehet volt volt az két nyár is), mindenesetre a több réteg zománcfesték gyönyörűen lepergett róla. 
Ki kellene innen is hordani az ajtókat hozzájuk a kertbe, aztán várni...


De elkalandoztam: kezdeni szeretnék ezekkel az ajtótáblákkal valamit.
Ha találok három egyformát, vagy olyat amik legalább mennek egymáshoz, akkor lesz belőle paraván. Az ablak helyén valami jópofa anyaggal. Meglátjuk.


Anyunak van fája is, fűrészüzemből kikerült, kezeletlen vadcseresznye deszkák, kb két centi vastagok. Szeretnék belőlük valami rusztikus dohányzóasztalt eszkábálni. Eredeti terv szerint homokfúvatnám, (tuti nincs ilyen szó) mert az majdnem olyan felületet ad, mint az uszadékfáknak van. Meglátjuk.  Most éppen valami visszafogottabbra vágyom, csiszolni szeretném és viasszal kezelni. Kb így:
The Marion House Book


Kicsit tartok a viaszozástól. Lenolaj kencét rendszeresen használok, és nagyon szeretem (pláne ha van ideje aztán a fának vagy egy hónapot levegős helyen szellőzni utána). De viaszt még csak olyan fán használtam, ami eleve viaszozott volt, és csak polírozni kellett vele.


Tanácsok, valaki?

2011. február 12., szombat

Folyó ügyek

Hogy legyen a fürdőszoba? Nekem kellene kád, a Ház Urának elég a zuhany. Most a közkedvelt öszvér megoldás van, zuhany a kádban, függöny és egyebek. Nemrég megtudtam, hogy ez így nem olyan kényelmes. Nekem persze az, ezért fel sem tűnt, hogy  a Ház Urának nem. Merthogy ő nagy ember, és nem lehet a zuhanyt elég magasra állítani, és a függöny is túl közel van.
Mit lehet tenni?
Szerintem kád továbbra is kell, elvégre van elég hely neki, és szökő évente egyszer használom is, de jó lenne egy zuhanyfülke is, hétköznapi használatra.
Láttam az ikejában azokat a háromnegyedes kádakat, (hány cm lehet vajon?) nekem az elég lenne, és építhetnénk egy zuhanyfülkét.
Vagy függöny helyett üveg védőfalat, és magasabb zuhanyt?
És miből legyen a kád? Most zománcos öntöttvas, és jó lenne megtartani, de van rajta néhány sérülés. Keresgéltem javítási megoldásokat, de a festékes újrazománcozás két éve nekem nem tűnik olyan sok garanciának, és annyiba kerül mint egy új olcsó akril kád. Amit egyébként nem szeretnék. Már akrilt.
Most ezen a ezen a megoldáson gondolkodom, de nem tudok róla még igazán sokat, és kissé röhejesnek tartom a rövid garanciát.
És szeretnénk-e két mosdót, mert az olyan vagány... Hely lenne neki, de egyenlőre nem vagyok meggyőzve hogy nem tudunk egy mosdóba fogkrémet köpni. (Eddig ment) 
Nagyobb tükörfelület jó lenne, rendes világítással. Most csak orrtól felfelé látom magam. Nem egy nagy veszteség, de mégis...

2011. február 11., péntek

Amerikai konyha

Vagy amerikai konyhás nappali?
A lényeg, hogy konyha, étkező és nappali egy helyiségben legyen. És igen, tudjuk hogy kajaszag lesz, most is van. (Az már kérdéses számomra, hogy ez büdösnek számít-e.)
Ez a legnagyobb átalakítandó egyébként, mivel a "nagyszobába" kellene mozgatni a "konyhát". Azaz vizet, meleg vizet, csatornát és gázt kell bevezetni, esetleg padló burkolatot változtatni. 


A padló burkolat változtatásában nem vagyok biztos. Mármint újraburkolni kell, csak nem vagyok meggyőződve róla, hogy a konyha részben más burkolatnak kellene lennie mint a helyiség többi részében. Én még sohasem árasztottam el konyhát, (pedig igen sokat matatok konyhákban), nem látom be miért is ne lehetne ott is fa burkolat. Másrészt ha valami baleset történik, a víz úgysem fog jólnevelten megállni a csempével burkolt részen. 
A legnagyobb bajom ezzel egyébként az, hogy megtörné a parkettás felületet, ami most olyan szépen "folyik" az előtérből a nagyszobán át a kisszobába. Valamint hogy nem igazán látom magam előtt, hogy hol lehetne a választóvonal a csempe és a parketta között. És egyébként utálom, hogy mindenkinek ilyen van, átlósan rakott csempével. :)


Ja és építeni konyhát, olyan ikejásat, halkan csukódó fiókokkal.
Elképzelés már van, ki is próbáltuk ikeja konyhatervezőjét, nagyon laza. Hatalmas számokkal dobálózik, pedig szolid konyhát terveztünk. Szerintem egyenlőre nem is elég a munkapult felület, talán mégis be kellene tervezni a mikrót valamelyik szekrénybe.
A helyiség többi része elég alap lenne: az étkező sarokba a meglévő étkezőasztal, a nappali sarokba egy giga sarokkanapé, amit olcsóért vettem egy ismerős ismerősétől, aki felszámolta az otthonát Mo-n. (Mondjuk azt még sokba lesz megszépíteni, de szivesen játszanék kárpitososat vele. Aztán majd letakarjuk valamivel ha nem sikerült, és teledobálom párnákkal.) Két szék amit kaptunk, és már használjuk egy ideje, és egy dohányzóasztal, amit szintén én terveznék megcsinálni. Vagy csak megtervezni. Egyenlőre több változatról is el tudom képzeli, hogy nagyon jól nézne ki, csak nem ebben a lakásban. :)


Tanácsok, esetleg?

2011. február 10., csütörtök

Ajtó ablak nyitva van

A bejárati ajtó alatt befúj a szél, és hiába van rajta három kulcslyuk, (amiből kettőt lelkiismeretesen használunk is,) olyan érzésem van, hogy nem sok elszánt betörőt tartana vissza. Még jó, hogy nincs mit ellopni.
Mindenesetre az ajtó cserére szorul.
A paraméterei: 130cm széles, 215cm magas, dupla szárnyú, üvegezett, és felette van egy panelekből álló, 115cm magas üvegtábla.
Na ilyen ajtó tuti nem kapható, ezért vagy csináltatunk, vagy berakunk egy standard méretet és mellé- valamint fölé új üveg táblákat. 
De miből legyen az ajtó? Műanyag biztosan nem lesz, marad a fa vagy fém.
A Ház Ura szerint a fém döng (mondjuk nem kell becsapni, de egyébként igaza van), marad a fa. 
Majd néhány évente festegetjük. Bár csak ott tartanánk már.
A lakás nagyobb részében nem szeretnék ablakokat cserélni. Egyrészt elriaszt a sok ijesztgetés a penészes falakról, másrészt régi szép ablakok vannak, amiket hasonlóra cserélni lehetetlen, másra pedig kár lenne. Van két ablak ami sajnos így sem úszhatja meg a cserét, az egyik a lakás legújabb ablaka, (80-as évekre tippelek), de az zár legrosszabbul, a másik egy kéttáblás ablak, aminek ez egyik táblája eltűnt az évek során.
A 80-as évek házgyári ablaka helyett valaha ajtó volt, amolyan cselédszoba lehetett külön bejáróval, a ház más emeletein még van ahol látható.
Kacérkodom a gondolattal, hogy egy teljes "francia ablakot" kellene a helyére rakni, nagyjából az az egyetlen falfelület a lakásban amit legalább egy-két órára ér közvetlen napfény. De rácsot rakni sajnálnék rá, anélkül pedig nem érezném biztonságosnak. A legtöbb lakónak rács van a bejárati ajtaján és a körfolyosóra néző ablakain. Említettem már, hogy ez egy jó környék?

2011. február 9., szerda

Röfi a falban

Egy ilyen nagy és sötét lakásban nagyon fontos a világítás megtervezése. Persze ha csak a sötét lenne a gond, nem vernénk szét falakat, hogy felújítsuk az egész lakás elektromos hálózatát, de az egész régi, részben földeletlenek a konnektorok, és nagyon kevés van belőlük.
Vannak egyébként tréfás részletek is, a konyhai világítás kapcsolója az étkező falán van, a lehető legtávolabb a konyha normál bejáratától.
Nem tervezünk álmennyezetbe rejtett világítást, és más földi hívságokat, csak a rendszer ésszerűsítését, sok-sok konnektort, és néhány új lámpát.
Kicsit piszkálja a fantáziámat a fali konzolok felszelése. Lesz egy pár hely, ahol muszáj, fürdőszoba tükör megvilágítása, és előszoba tükör megvilágítása, ilyesmi, de jó lenne esetleg egy-két helyen csak úgy, pl kép fölé is feltenni. Na nem mintha hemzsegnének a hatalmas értékű festmények a lakásban, de van néhány képünk egy nagyon tehetséges barátunktól, és jó lenne azokat méltóan kiállítani.
Az éjjeli lámpák szintén lehetnének falra rögzítettek, de momentán túl hagy felhajtásnak tűnik. (Tudom, hogy nem kell feltétlenül a falban vezetni a kábelt attól, hogy a lámpa a falon van.)
Mellesleg el sem tudom képzelni, hogy milyen az a kapcsoló, ami központilag szabályoz esetleg 5-6 lámpát egy szobában... Betölti a fél falat?
És vajon szeretnénk-e olyan kapcsolót, ami a lámpa fényerejét szabályozza. Volt már, és nem nagyon használtuk. Praktikusabbnak tűnik, hogy több, külön szabályozható lámpa legyen.

2011. február 8., kedd

Meleg helyzet

Most konvektorok vannak, de nem kell sokat menniük, mert a körbeépítettség miatt nem tud igazán kihűlni a lakás. Bár nem fizetünk nagy gázszámlát, de én nagyon nem kedvelem a konvektorokat. Rosszul szabályozható, iszonyatosan kattog miközben melegszik vagy hűl, és az a tév-(?) képzetem róla, hogy az utcát fűti.
 Szeretnénk központi fűtéssé alakítani, de még sok a kérdés:
Szükségünk van-e kondenzációs kazánra? 
És ha igen, újra kell béleltetni a kéményt?
Mehetnek-e a parketta alatt a vezetékek? (Nem padlófűtés!)
Kell-e radiátort tenni az előszobába, wc-be, háztartási helyiségbe? (ezekben most  nincs)


Tanácsok, esetleg?

2011. február 5., szombat

Kell-e ez nekünk egyáltalán?

Avagy a legfőbb kérdés.
Miért igen:

  • Mindkettőnk munkahelyéhez közel van 
  • Tágas
  • Elég jó a környék
  • Látok benne fantáziát, és ki szeretném próbálni, hogy milyen lesz valójában  

Miért nem:


  • Kertet szeretnék
  • Néha nagyon hangosak a szomszédok
  • Sötét a lakás
  • Büdös anyagiak (azaz nem fog annyival többet érni a lakás, mint amennyit rá kell költenünk)
  • Mindketten teljes állásban dolgozunk, így a tényleges munka nagy részét szakiknak kell majd elvégezni, ha nem akarjuk, hogy ezer évig tartson a felújítás
  • Felújítás nélkül is sikerült már benne eléldegélni éveket, igaz főleg egyetemista fiúknak.
  •  
Nemrég olvasgattam valamilyen fórumot, ahol az emberek a körfolyosós házakat szidták, és teljesen elbizonytalanodtam. (Mondjuk mások ugyanott szidták a kertváros és a panelt is, megint mások dicsérték ugyanezeket.) De ilyen könnyű engem elbizonytalanítani.
Ez a ház nem körfolyosós, hanem U. Van olyan? És mi az U egyik végében lakunk, tehát elég csendes, és senki sem megy el az ajtónk előtt, és nem halljuk a liftet vagy a kapucsengőt zörögni. Van néhány hangosabb szomszéd, (főleg egy pár), de ez bárhol előfordulhat, és sohasem zavartak komolyan. Igaz, nem aludtam még abban a szobában ami a belső udvar felé néz.


UI: Igazából a kérdés a felújításra vonatkozik, a lakás természetesen kell. :)


De hogy utólag mit fogunk gondolni, megérte-e eltapsolni előreláthatóan sok-sok pízt, hogy lakberendezőként tetszelegjek? Majd kiderül.

És igen, nekem is feltűnt hogy a nem lista sokkal hosszabb lett...


Új játék

A Ház Ura új játékot talált.
Felkértem, hogy ugyan már lesz szíves némileg belefonódni ebbe a felújításosdiba. Mégis csak az ő lakása lenne, vagy mi. Mert az ok, hogy engem érdekel, őt meg nem, de az én időm is véges. Plusz, anyukája is mondta, hogy nyaggassam (már nem őt, hanem a Ház Urát), és ez túl jó ajánlat ahhoz, hogy kihagyjam.
A feladat az volt, hogy rajzolja meg a lakás alaprajzát, hogy legyen egy kiindulási pont, amire berajzolgathatunk mindenfélét. Én már többször felméregettem mindent (képes vagyok teljesen különböző eredményeket kapni szabócentlivel, colostokkal és azzal a fém magát összetekerő mérenytyűvel.) A Ház Ura javasolta, hogy szerezzünk még egy lézer mérőt is, de leszavaztam, három eredményből is ugyanolyan jól lehet átlagolni, mint négyből.
Praktikusnak találtunk továbbá, hogy az alaprajz gépen szerkesztődjön. Így utólag nem emlékszem, hogy miért is...
Mindenesetre az új játék az autodesk homestyler, (és csak két napba telt belerajzolni a lakást. :)
De legalább most van valami alaprajz / 3d. 
És majd kezdünk is vele valamit.
Azért lesz rá szükség, mert gondoltam hogy praktikus hogy magunkat is összeszedjük kicsit vele, és a Bácsi Aki Segíteni Fog is majd jobban átlátja, hogy mit akarunk, ha meg tudjuk mutatni.
Persze neki majd ki lesz nyomtatva, mert a Bácsi saját bevallása szerint sms-t sem tud fogadni.
Mi pedig felkötjük az alsót, és kitaláljuk, hogy hol lesznek a konnektorok. Izgi, mi?

2011. február 4., péntek

Polgáriasan?

Én falusinak tartom magam, a Ház Ura szerintem meghatározhatatlan, de inkább városi gyerek (nem hal bele ha nincs kertje). És itt van nekünk ez a polgárias lakás. Csak létráról érem el az ajtók tetejét.
Először fura volt, jobban szerettem a kuckósabb helyeket, de már megszerettem ennek a lakásnak a tereit.
Szóval arányaiban polgári, de azért nem az a 120 m2 es típusú. És a galéria sem férne el benne rendesen. Nem mintha szeretnénk. Nincsenek benne gipsz csillár rózsák, meg ilyesmi.
Nincs bajom az ilyen elemekkel amíg eredetiek, de azt hiszem nem tennék fel egyet polisztirolból...
Ez nagyjából azt jelenti,hogy nem kell nagyon törekednünk arra, hogy eredeti dolgokat megőrizzünk, mert vagy nem voltak, vagy valaki már modernizálta őket. Valószínű az, aki a hetvenes években utoljára ilyesmit művelt a lakásban, (hé, ez azt jelenti hogy vannak eredeti retro elemeink: az egész konyha, és némi üveg az ajtókban!)
Tehát  a lakás nem lesz túlcifrázva, vissza öregítve és ilyenek.
Jól fog hozzá menni a homokfúvással uszadékfa kinézetűre alakított dohányzóasztal kő lábakon. Vagy nem. :)


Mégis úgy érzem, hogy a lakás rám erőltet bizonyos dolgokat:
Nem mernék tapasztott hatású élénk színű falakat és hajópadlót használni, mert nagyon stílusidegen. Majd meglátjuk. Nem szeretem, ha nekem kell alkalmazkodnom egy "tárgyhoz". Éltem már olyan lakásban, ahol csak pohártartóra lehetett lerakni a poharat, mert tönkreteheti az asztal politúrját. Ez nem lesz olyan.

2011. február 3., csütörtök

Szalagparketta versus csaphornyos parketta

Tavaly már egyszer majdnem nekiálltunk a felújításnak. Megkértük egy rokont, aki foglalkozik ilyesmivel, hogy jöjjön el és adjon tanácsot. Eljött, adott, és lemondtunk az egészről.
Egy egész évbe és egy új tanácsadóba telt, hogy újra elgondolkodjunk rajta.
A lakás nagy részében parketta van, és már viseletes. Ha az ember megfelelő helyekre lép, be tudja remegtetni a dupla-szárnyú üvegajtót. Jó móka.
De a fő gond nem a recsegés, hanem hogy ezek a parketták még párnafára lettek rakva, azaz nincs beton alatta (nem egészen értem a részleteket). Mert ha lenne, akkor parketta fel, iszonyat drágán csaphornyos új parketta le, és boldogok vagyunk.
De első tanácsadó szerint betonozni kell, azaz: parketta fel, párnafa fel, szigetelő piszok/törmelékréteg ki, beton be, vár, vár, vár, míg a beton szárad, aztán iszonyat drágán parketta le.


Tűnődünk a parketta milyenségén is. A lamináltat elvetettük, marad a szalagparketta és a csaphornyos. Csaphornyos olcsóbb, de drágább szépen lerakatni, szalagparketta elvileg drágább, talán van belőle jó minőség is, és gyorsabb lerakni.
A fő paránk a szalagparkettával kapcsolatban, hogy mennyire lesz tartós. És mivel én a konyha részben is azt szeretnék, tehát a vizet is bírnia kellene valamennyire.
Bennem felmerül a hajópadló is, de valahogy nem illene a lakás stílusához.


Az én eredeti elképzelésem, hogy felszedjük, kijavítjuk alatta, és visszatesszük a régit. Szerintem logikus, hiszen az pl már méretre van szabva. De felvilágosítottak, hogy bilibe lóg a kezem, olyan nem lesz, hogy azt szakember megteszi. Én megtenném, de attól tartok nem lenne igazán szép, akkor meg minek dolgozni vele. Egyébként is gondolom van egy hétig puzzleozhatnék vele. Mondjuk lehetne ez a nyári szabadságom programja. Utazni úgyse lesz pénzünk...




Tanácsok, esetleg? :)

2011. február 2., szerda

Mi kéne ha volna

Használható lakás, tárolóhelyek, praktikus terek.
Kanapé :)
Meglepően jó most is, valahogy hangulata van, de látszanak rajta az évek.
Szóval mi van: amolyan polgári, 3m30-as belmagasságú lakás, egymásból nyíló helyiségekkel, földeletlen konnektorokkal, kattogó konvektorokkal.
Valamikor régen (talán a társbérletek idején) a bejárat egyik oldalán lévö helyiségeket leválaszthatták, és azok a szomszéd lakáshoz tartoznak. A lakás így is elég tágas, de a régi ajtók helyén valahogy jobban jön át a hang, mint egy rendes falon. 
Valami hangszigetelés jó lenne. 
És ami még kellene:
Megszüntetni az egymásból nyíló helyiségeket (ez inkább szervezés kérdése).
Általánosságban modernizálni fűtést, elektromos hálózatot (ezek lesznek nagyon drágák).
Felújítani a parkettát, mert recseg. Nem kicsit. Konkrétan recseg ha a 3 kilós cicó megy rajta. Minden parkettát lehet külön mozgatni, és vannak helyek ahol szét is lehet szedni, mint egy kirakóst. 
Erre a kérdésre még visszatérek, mert nagyon a bögyömben van. 
Persze a többire is visszatérek, mert erről akar szólni a blog.